
Реализован Интеркултурални програм размене младих из Србије, Молдавије и Немачке
Под покровитељством Ужичког Центра за права детета и Песталоци фондације за децу, осам ученика наше школе је са осталим ученицима из Ужица и Чајетине, укупно четрдесет, учествовало у интеркултуралној размени младих у варошици Трогену у Швајцарској, у ком се налази Дечје село Песталоци. Програм је реализован од 10. до 24. новембра 2022. године.
Дечје село је подигнуто одмах после Другог светског рата, како би се збринула ратна сирочад. Мото оснивача села хуманисте и алтруисте Валтера Роберта Кортија је био, „Направимо свет у коме деца могу да живе“. У самом Дечјем селу се налази музеј у ком се може видети историјат развоја овог села од оснивања са фотографијама, записима и снимцима. И касније, у ово село су смештана деца из држава, не само Европског континента, у којима су ратна дејства учинила да остану без родитеља и старатеља. А сада се у селу налазе избегле породице са децом из Украјине.
Ученици су, као и 6 супервизора, прошли обуке које се односе на идентитет, антидискриминацију, интеркултурно разумевање и комуникацију, тимски рад, снимање радио емисије, сарадња и учешће и израда акционог плана који ће реализовати након повратка у својим школама. Радионице су се реализовале у школи у дечијем селу на неконвенционалан начин у затвореном и отвореном простору са другарима из поменуте две земље. Ученици су такође имали и слободне садржаје, јер у селу постоји фискултурна сала, клуб за младе и спортски терени на отвореном. Ученици су ишли и на излете у Сент Гален, Цирих и Луцерн и видели су многе знаменитости и занимљивости у овим градовима. Посетили су и Рајнине водопаде и били су у Центру науке Технорама (Музеј техничких и научних достигнућа) који се налази у граду Витентуру.
Имали су прилике да виде, науче и схвате шта представља различитост култура и вршњачка блискост, без обзира из које се земље долази. Такође, имали су прилике да живе у једној тзв. комуни јер су ученици били смешетени у опремљене куће који су морали сами да одржавају. Такође, рециклирали су отпад по јасно утврђеним правилима. Стекли су познанства са вршњацима из Ужица и Чајетине, Немачке и Молдавије. Споразумевали су се на енглеском, а ко није био довољно вешт, помагали су му и другари и супервизори преводиоци.
У сваком случају то је за младе, али и за супервизоре драгоцено искуство и ширење нових видика и допринос бољем интеркултуралном разумевању, толеранцији и уважавању различитости и повезивању народа.
Наша школа је иначе у пројекту Образовање за права деце учествује од 2019. године. И због короне смо мислили да наши ученици неће ићи у Троген. Ипак, захваљујући Ужичком центру за права детета и Песталоци фондацији, овај се програм ипак реализовао.
У Троген су ишли осмаци који су у претходном периоду реализовали низ активности која су се односила на ширење свести о томе да је потребно да деца живе своја права и то: Јана Доганџић, Вук Радибратовић, Урош Станојевић, Данило Станић, Лана Дрндаревић, Елена Мандић, Уна Сокић и Матија Сокић.
Пратилац ученика и суппервизор, педагог Весна Богосављевић