m

ОШ „Слободан Секулић“ саграђена је као пета по реду основна школа у Ужицу. Припадамо месној заједници Крчагово.

Норвешких интернираца 18,
31000 Ужице

+381 31 562 981 / +381 31 562 982

Top
Image Alt

„Хоћу да видим, хоћу да знам!”

Festival

 

Четвртак, 5. јун 2014.

 

Ђачки фестивал знања „Хоћу да видим, хоћу да знам!” данас је у Градском културном центру окупио све основне и средње школе из Ужица и био је прави мали научни скуп на којем су ђаци кроз експерименте посетиоце упознали са научним феноменима из области природних и друштвених наука.

Фестивал је отворио Рафајло Јелисавчић, директор Основне школе „Слободан Секулић”, која је организатор Ђачког фестивала знања и истакао да је ово јединствена манифестација у Ужицу по програмским садржајима, али и по броју учесника, где су се окупиле све основне и средње школе у заједничком циљу да на популаран начин прикажу науку. Он је навео да су ту ученици којима не недостаје мотивација за рад и да су они прави путоказ за све остале да покажу да се може, ако се има циљ.

Мали научници су успешно баратајући лабораторијским елементима и реагенсима врло вешто изводили многобројне експерименте. Могло се сазнати како правилно одредити густину чврстих тела помоћу наранџе или лимуна, како се преносом топлоте може надувати балон, али и како изазвати ерупцију вулкана и још много тога.

Достигнућа из техничких и информационих наука демонстрирали су ђаци из ОШ „Стари град” који су са својим радовима учествовали на школским такмичењима.

— Ово су наши модели са којима смо ишли на такмичење, ту је модел ротора са хоризонталном осовином, али и аутомобил који је завршио на републичком такмичењу у Врању. Са овим аутомобилом мој друг је заузео 30 место у конкуренцији од 90 такмичара—рекао је Марко Аксентијевић, ученик седмог разреда из ОШ „Стари град”.

Ученице седмог разреда Невена Јовановић и Милица Полић из ОШ „Душан Јерковић” показале су начине преношења топлоте кроз оглед са балоном.

—Овим огледом показујемо како се балон пуни када се вода загрева и струји, па се преноси топлота на ваздух у флаши и онда ваздух пошто је лакши и има мању густину, диже се у висину и пуни балон, а кад се охади, он се на крају врати у првобитно стање—објасниле су Невена и Милица и додале:

—Хемија и физика су дивне науке, пуно је огледа и забавније је када то радимо, него формуле и задатке. Лакше је да савладамо лекцију уз практичан рад, јер нам остану примери у глави и на основу огледа можемо да закључимо, јер све је боље када видимо, осетимо или пробамо.

Ђаци нису крили задовољство због учешћа на једном оваквом догађају, али и указане шансе да покажу шта знају. Свако је са пуно пажње своје знање објашњавао посетиоцима и трудио се да оглед детаљно представи и објасни.

Алекса Шимшић, ученик шестог разреда из ОШ „Слободан Секулић” представио је оглед где се додавањем соде бикарбоне и сирћета симулира ерупција вулкана. Док је Матеја Мутавџић, ученик шестог разреда из ОШ „Слободан Секулић” показао како настаје плава боја неба, додавањем млека и вруће воде,а када се сијалица намести у положају сунца добије се плава боја.

О значају рециклаже и како корисно искористити старе ствари могло се сазнати од ђака из ОШ„Богосав Јанковић” из Кремана, који су представили своје рециклиране производе.

Професорка Данијела Продановић из Техничке школе је истакла да им је драго што могу да представе све оно што су ученици научили током четворогодишњег школовања.

—Ми у понуди имамо четири подручја рада, машинство, електротехнику, графичарство и металургију тако да је јако занимљиво за основце који овде могу видети програмирање робота, бицикл који рециклира – то је машина која представља спој машинства, електротехнике и рециклаже, као и све радове наших ученика, експерименте које раде на хемији и физици.

Гимназијалци су се представили експериментима из хемије и физике. Посетиоци су могли да виде таласну машину и да погледају демонстрацију кретања таласа, али и да учествују у огледима из хемије које су изводили гимназијалци међу којима је и Милош Селаковић,бивши ученик наше школе и млади хемичар који ће у јулу учествовати на Светском првенству хемичара у Вијетнаму.

Уз младе научнике на Ђачком фестивалу знања посетиоци су могли да уживају и у сценским активностима. У програму су наступили ученици драмске секције из Медицинске школе, драмске секције ОШ „Стари град”, драмске секције Техничке школе, сценски наступ Ужичке гимназије и ученици Музичке школе „Војислав – Лале Стефановић”.

Гости фестивала су били Парк науке из Шапца, Пољопривредна школа „Љубо Мићић” и Гимназија „Свети Сава” из Пожеге.

ФИЗИКА НА ФЕСТИВАЛУ ЗНАЊА

Што се тиче физике, ученици наше школе приказали су огледе везане за густину течности и притисак (прављење разнобојних слојева течности, принцип спојених судова и доказивање атмосферског притиска), као и неколико експеримената из оптике (вишеструко одбијање светлости у равним огледалима, примена сочива и „изврнути“ ликови, жабица која „искаче“ из микроскопа) уз поставку интересантних оптичких варки. Посебна целина односила се на климатске промене: реализована је демонстрација ефекта стаклене баште, као и низ експеримената којима се илуструје повећање киселости (ацидификација) океана. Дискутовало се о последицама глобалног загревања уз снимке највећег отапања ледника на сајту http://www.chasingice.com. Такође, посетиоци су уз помоћ наших ученика могли да прорачунају колико њихове активности и навике доприносе стварању CO2 и да погледају савете како смањити емисију овог гаса који најзначајније утиче на глобално загревање на страни http://www.cooltheworld.com/kidscarboncalculator.php.

Реализатори: Кристина и Матија VI1; Тина, Марија, Невена Вермезовић и Невена Панић VI3; Анђелина, Милица, Александра и Сандра VII3 уз помоћ Милице и Лазара из VIII2 и наставнице Јелене.